Stāsta LVASK audzētavas “Kircholm Blum”, “Sussi Riek” un “Lindenspring”

KOPĀ SANĀK LABĀK

Dažus noteikti interesē kāpēc radies tāds moto ”KOPĀ SANĀK LABĀK”, kurš idejiski ir tapis apvienojoties trim audzētavām, kuras apvienojot savu pieredzi, zināšanas un idejas, nolēma darboties kopīgi, tādejādi, viena otru atbalstot un motivējot!

Kircholm Blum audzētavas īpašniece Laura Puķe. “Kircholm Blum” audzētavas visu pēcnācēju ciltsmāte ir vācu aitu suņu šķirnes kucīte Britanya Sussi Riiek, ko 2010.gadā Laura iegādājās audzētavā “Sussi Riek”.

Liela daļa Britanyas bērnu, mazbērnu un mazmazbērni ir ne tikai ļoti mīlēti mājas mīluļi, bet tiek arī apmācīti un gatavoti eksāmeniem, piedalās dažādās izstādēs,  kārto dažādus pārbaudījumus. Suņiem tiek veiktas displāzijas pārbaudes. Daļa jau paši kļuvuši par vecākiem. Audzētavā “Kircholm Blum” lielākā daļa pārojumu tiek veikta ārpus Latvijas, rūpīgi piemeklējot katrai suņu meitenei atbilstošākos vaislas suņus.

Viens no lielākajiem audzētavas lepnumiem ir audzētavā dzimusi un Igaunijā dzīvojošā Euphoria Kircholm Blum, kura ne tikai ir suns ar ļoti labām dziņām aizsardzības darbā, pierādot to visās darba spējas pārbaudēs, iegūstot “labākās kodējas”” titulu jau 8 reizes, bet ir arī ieguvusi novērtējumu VA (izcili) starptautiska mēroga izstādē.

Un jau pirmajā 2019.gada izstādē Euphoria apstiprināja savus panākumus, kārtējo reizi iegūstot gan pirmo vietu aizsardzības spēju pārbaudē, gan arī visā izstādē eksterjera ziņā. Arī Euphorias bērni savās klasēs plūc uzvarētāju laurus.

Tāpat,  audzētavas lepnums ir 6 valstu čempions Bargos Kircholm Blum. Ne mazāk nozīmīgi sasniegumi un prieks par Britanyas dēlu Amo Kircholm Blum, kurš darba spēju pārbaudēs Baltijas valstu galvenajā vācu aitu suņu izstāde ir ieguvis augstāko atzīmi 5/5, kļūstot par “labāko kodēju” un ir tēvs brīnišķīgiem suņiem.

Tāpat jāatzīmē audzētavā dzimušas kucītes, kurām nu jau pašam ir pēcnācēji un veiksmīgi startējušas gan tuvākās, gan tālākās izstādēs – Brazilia, Corsica, Demetra, Ember, Euphoria

Audzētava lepojas ar visiem saviem vācu aitu suņiem, kuri izauguši par lieliskiem suņiem un labiem kompanjoniem saviem saimniekiem.

 

 

 

 

Sussi Riek audzētavas īpašniece Ieva Būmane, atbildīgā par ciltsdarbu biedrībā “Latvijas vācu aitu suņu klubs”.

Audzētavas vārds “Sussi Riek” ir nācis no apkaimes, kur dzīvojam. Vēsturiski Sužu nosaukums ir cēlies no līvu valodas izcelsmes vārda Su’ž, citā rakstībā susi, kas nozīmē vilks. Nu un otrs vārds, protams, ka arī tika piemeklēts līvu valodā riek- ceļš. Tātad latviski tas būtu vilku ceļš.

Savu pirmo vācu aitu suni Ieva nopirka 1984.gadā, kad Latvijā pārsvarā bija tikai Austrumeiropas aitu suņi. Bet, Ievas Nera bija DDR un Čehoslovakijas līniju vācu aitu suns. Tagad tā sauktais darba līniju suns. Tā kā Ievas pieredze suņu audzēšanā, aizsākās ar darba līnijas suni Neru. Ar viņu kopā iziets pilns apmācību kurss paklausībā un iegūta pietiekama pieredze. Nera bija praktiski melna, tikai ar dzeltenām ķepām un ļoti dominanta rakstura, kas mūsdienās ir retums. Kopš tā laika Ieva ir iemīlējusies vācu aitu suņos un viņai mājās vienmēr ir bijuši viens vai vairāki vācu aitu suņi. Taču tā nopietnāk ar vācu aitu suņu audzēšanu un audzētavas reģistrāciju Ieva nodarbojas kopš 2009.gada, kad vācu aitu sunītei Gretai Garbo Kemermoor piedzima pirmais jeb “A” metiens. Ieva norāda, ka nevarētu lepoties ar lielu metienu skaitu savā audzētavā, jo ar visu to, ka mājās dzīvo 5 kuces, metienu skaita ziņā 10 gados audzētava tikusi tik līdz burtam “F”. Bet laba jau nevajag daudz. Ievai mājās vēl aizvien dzīvo 2006.gadā dzimusī vācu aitu suņu meitene Greta, viņas meita Biggy, mazmeitas Enia un Eshley un arī mazmazmeita Gretta, kas nākusi no Kircholm Blum audzētavas, bet ir tiešā pēctece Gretai.

Kā audzētāja, Ieva lepojas ar  audzētavā dzimušo Costa Rica Sussi Riek, kura būdama show līniju vācu aitu suņu kuce, stabili startē ne tikai izstādēs, bet ar labiem rezultātiem startē arī IPO sacensībās, pierādot kā arī show līniju vācu aitu suņiem ir labas dziņas un sasniedzami lieliski rezultāti.

2018.gada lielākajā Baltijas vācu aitu suņu izstādē, ko rīkoja biedrība “Latvijas vācu aitu suņu klubs”, TSB jeb darba spēju pārbaudē ar novērtējumu 5/5  starp 35 startējošām vācu aitu suņu kucēm darba klasē ieguva pirmo vietu. IPO2 eksāmenu nokārtoja ar 97 punktiem C daļā. Bez tam Costa ir nesen kļuvusi par ļoti rūpīgu māmiņu 11 burvīgiem kucēniem, kas ļauj cerēt, ka būs turpinājums sunim, kas manā skatā ir ideāls vācu aitu suns. Vesels, gudrs, darboties gribošs un arī smuks.

Ievai ir milzīga pieredze ciltsdarbā, labi pārzina gan Latvijas, gan Baltijas, kā arī citu valstu suņu ciltsrakstus, suņu uzturēšanas un audzēšanas nosacījumus. Pie Ievas vienmēr var droši griezties pēc padoma jebkurā jautājumā, kas saistīti ar kucēnu un suņu uzturēšanu, audzināšanu un pat veselības jautājumiem.

Ne vienmēr galvenais ir sasniegumi ringos, galvenais, ka Tev blakus ir īsts, vesels un gudrs četrkājains draugs, ar ko labi kopā. Un ne vienmēr vajag dzīties pēc modes, galvenais ir saglabāt esošo labo. Mums ir labi suņi ar ko lepoties.

Lindenspring audzētavas īpašniece Inese Mellupe, kura ar vācu aitu suņu audzēšanu darbojas jau no 1992. gada, viņas pirmais suns bija viens no sarežģītākajiem aitu suņiem – Kaukāza aitu suns vārdā Bikija. Savukārt, ar vācu aitu suņu audzēšanu Inese nodarbojos no 1999.gada. Tieši vācu aitu suņiem, Inese pievērsās, jo uzskata, ka viņi ir apķērīgi un gudri, uzcītīgi mācās, ir draudzīgi, uzmanīgi, modri un bezgala uzticīgi savam saimniekam un viņa ģimenei.

Inese vienmēr ir aktīvi iesaistījusies biedrības “Vācu aitu suņu klubs” dzīvē. No 2001.gada līdz 2008.gadam, darbojās kā biedrības valdes priekšsēdētāja, turklāt  ne tikai aktīvi darbojusies biedrībā, bet ir bijusi arī Latvijas Kinoloģiskās federācijas izstāžu komisijas vadītāja, mācību komisijas vadītāja un vienā sasaukumā arī Latvijas Kinoloģiskās federācijas viceprezidente. Līdz ar to Inesei ir milzīga pieredze un neizmērojamas zināšanas, pie viņas var vērsties pēc padoma visdažādākajos jautājumos, kas saistīti gan ar sev piemērotākās šķirnes izvēli, gan suņu audzēšanā, gan apmācībā.

Audzētavas “Lindenspring” nosaukums tulkojumā uz latviešu valodu ir “Liepavots”. Šāds audzētavas nosaukums nav radies tāpat vien – liepa ir enerģētiski ļoti spēcīgs koks, kas cilvēkiem dod vēlmi dzīvot un cīnīties, turklāt tas ir arī Latvijas nacionālais koks, savukārt, avots simbolizē mūžīgu kustību, izaugsmi un vienmēr dod spēku.

Inese apgalvo, ka vācu aitu sunim vienmēr ir jābūt kustībā un viņa ir novērojusi, ka tādi ir arī šīs šķirnes suņu saimnieki – aktīvi un darboties griboši. Tāpēc Inese uzskata, ka tieši darbošanās kopā ir visu panākumu atslēga, jo tā taču ir, ka kopā sanāk labāk!

Kad vienojāmies, ka darbosimies kopā – audzētavas KIRCHOLM BLUM, SUSSI RIEK un  LINDENSPRING, radās jautājums kā šo savienību sauks, kāds moto, kādu krāsu izmantosim formās tai pat laikā nezaudējot katra savu audzētavas identitāti. Ilgi lauzījām galvas par moto, jo nolēmām ka moto jāietver mūsu audzētavu pirmie burti “K”, “S”, “L” , tad kādā pastaigas laikā prātā  ienāca ideja par Kopā Sanāk Labāk. Un, ja kādreiz redzam cilvēkus ar burgundijas krāsas jakām vai krekliem, ziniet, tie ir no mūsu komandas – Kopā sanāk labāk!

Kopā sanāk labāk – komanda  atbalsta savu kucēnu saimniekus, palīdzot gan ar padomiem, gan organizējot dažādas kopīgas aktivitātes, lai veicinātu kucēnu socializāciju un sadarbību ar saimniekiem, apmācību procesu, sagatavošanās izstādēm un realizē citas labas idejas. Esi viens no mums – Kopā Sanāk Labāk!

 

Raksta autors: Laura Puķe