Sacensību suņu (Schutzhund) cilts līnijas

Tātad, kādas ir galvenās rakstura īpašības, kas ir schutzhund (darba) suņiem, un trūkst izstādes suņiem, un kas, man liekas, varētu būt priekšrocība suņiem, kas kalpo cilvēkiem? Runājot par trūkumiem, es nedomāju, ka rakstura īpašību nav, bet gan, ka tās nav pietiekami attīstītas vai pietiekamā daudzumā.

1. Spēja mācīties

2. Drosme un pašpaļāvība

3. Agresija

4. Aizstāvēšanas dziņa

5. Spēja izturēt ārpasaules spiedienu

6. Atveseļošanās spēja pēc neveiksmīgas pieredzes

7. Fiziskā uzbūve

8. Spēcīgi stimuli

9. Psiholoģiskā pakļāvība.

Šīs īpašības nav sakārtotas svarīguma secībā. Pirms vairāk izskaidroju tās, es gribētu vēlreiz uzsvērt, ka pat vislabākās cilts priekšteči nedod nekādas garantijas. Izmantojot darba suņus, jūs palielināt izredzes, ka jūsu kucēnam būs nepieciešamās īpašības, lai kļūtu par labu darba suni. Schutzhund pats par sevi nedod nekādas garantijas, tas ir tikai veids, kā novērtēt suni. Liels punktu daudzums, kas iegūts sacensībās, ir ļoti laba trenera/īpašnieka savienojums ar labu suni. Sacensībās labs treneris/īpašnieks var izcelties ar savu kvalifikāciju un iegūt līdz pat 7 punktiem katrā disciplīnā. Gadu laikā esmu redzējis dažus ļoti labus suņus, kas gandrīz nemaz nav tikuši izmantoti vaislā tikai tāpēc, ka guvuši maz punktus sacensībās. Tas nenozīmē, ka suns ir slikts, bet gan dod vērtējumu apmācību kvalitātei. Labs treneris/īpašnieks ar labu komandu (ar šo es saprotu palīgu, instruktoru) var sagatavot ilgākā laikā vājāku suni līdz pat visaugstvērtīgākajam darbam.

Jebkurā cilts līnijā ir izņēmumi. Tāpēc es vēlos uzsvērt, ka runāju par lielāko daļu suņu.

1. Spēja mācīties

Visiem sacensību un/vai dienesta suņiem ir jābūt apmācītiem un jāspēj mācīties uzdevumu, kuram tie ir domāti. Neviens suns, kas piedzimis šajā pasaulē, nevar veikt savu uzdevumu bez apmācības, lai kļūtu par kompetentu sacensību vai dienesta suni. Var nokļūt ļoti daudz dažādās situācijās, kurās tikai laba suņa apmācība un pieredze palīdz tam atbilstoši darboties un veikt uzdevumu. Jebkuram darba sunim zemapziņā mīt neskaitāmas situācijas, kurās tas var nonākt. Cik daudz situācijās varētu pareizi reaģēt suns pavadonis vai policijas suns? Bez atbilstošas apmācības, kas dod sunim pamatpieredzi, mēs tālu netiksim. Liela apmācību daļa ir viena elementa atkārtošana dažādās variācijās, un tas prasa no suņa milzu piepūli. Suns, kurš mācās atpūšoties vai kuram kļūst garlaicīgi pirmajās 5 minūtēs, nekur tālu netiks.

2. Drosme un pašpārliecinātība

Ar drosmi es nedomāju tikai un vienīgi drosmi, kas nepieciešama aizsardzības darbā, jo jautājums par drosmes nepieciešamību schutzhund sacensībās ir strīdīgs. Bet jebkurā gadījumā, sāksim ar aizsardzības darbu pirmkārt, lai tas būtu izrunāts.

Schuzthund sacensībās drosmes testam būtu jābūt patiesi īpašai drosmes pārbaudei. Jā, dresētājs piedalās pārbaudē, bet viņš var būt pat 100 jardu attālumā no suņa. Suns tiek sūtīts uz palīgu, kurš draud sunim ar kliedzieniem un ar mīkstu steku. Šajā brīdī sunim ir jāizrāda drosme, lai uzvarētu palīgu.

Vairums suņu gūst virsroku pār palīgu, kad tie ir pie pavadas vai ja dresētājs ir tuvumā. Skats ir pavisam citādāks, ja dresētājs ir 100 jardu attālumā. Daudzi suņi, kas dzīves situācijās nekad negūtu virsroku, var tikt apmācīti eksāmenam nokārtot šo drosmes pārbaudi. Jūs varētu jautāt, kā tas ir iespējams? Svarīgākie iemesli ir rutīna un ierastas palīga darbības. Rutīna nozīmē, ka suns nav mācīts darīt neko vairāk vai nav bijušas nekādas atkāpes no standartsituācijas – viena un tā pati rutīna katrā nodarbībā. Šādi mācoties, suņi pierod un var paredzēt to, kas notiks, un, kamēr vien nebūs izmaiņu apmācības laikā, tiem arvien pieaugs pašpārliecinātība.

Pierastas palīga darbības ir apmēram tas pats. Palīgi nestrādā, kā tiem vajadzētu strādāt vai kā to varētu prasīt no viņiem. Viņi ļoti nedaudz vai nemaz nedraud sunim un visbiežāk iegrūž roku sunim mutē, bet sitieni ar steku ir tikai joks. Tikmēr, kamēr suns tur (Dievs palīdzi!) roku, tie nokārto pārbaudi. Darba sunim tas būtu nepieņemami pat mācībās, kur nu vēl reālā dzīves situācijā.

Man nav iebildumu, ja tas notiek kluba sacensību ietvaros, kur vācu aitu suņu entuziasti strādā un ļoti cenšas apmācīt savus suņus. Man patiešām ir iebildumi pret „elitāriem” suņiem Sieger Show, kur notiek atbilstoša standartam drosmes pārbaude, kuru 90% nenokārtotu. Un tie ir uzskatāmi par labākajiem vaislas atlasei. Lūdzu nestāstiet man, ka vācu aitu suņi ir ganu suņi (lauku suņi). Vācu aitu suns, kas gana aitas, nebija un nav iemesls sugas ievērojamajai popularitātei. Iemesls, kāpēc vācu aitu suns ir kļuvis tik populārs, bija un paliek fakts, ka tas ir visdaudzpusīgākais no visām darba suņu šķirnēm.