Sacensību suņu (Schutzhund) cilts līnijas

7. Fiziskā uzbūve

Nav jābūt suņu šķirnes speciālistam, lai uzskaitītu atšķirības starp izstādes suņiem un darba suņiem.

Pamēģināsim uzskaitīt tās. Izmērs un svars. Skeleta uzbūves leņķi. Pareizas proporcijas.

Kopumā ņemot, darba suņi ir mazāki un vieglāki. Ir mazāk izteikti leņķi un ir īsāki. Darba suns sāks skriet auļos gandrīz uzreiz pēc komandas ātrai kustībai, kamēr izstādes suns turpinās iet soļos, cik vien ilgi iespējams.

Vācu aitu suņu izmērs ir kļuvis par svarīgāko apspriešanas jautājumu pēdējo gadu laikā, jo vairums izstāžu suņu sasniedz un pat pārsniedz 65cm augstuma standartu. Apmeklējot izstādes Vācijā, ir skaidri redzams, ka suņi ar ideālo 62,5 cm sugas standarta augstumu ir uzskatāmi par maziem suņiem. Izmēram, kā tādam, nevajadzētu noteikt suņa darba spējas, bet pāraugšana izraisa daudz citas problēmas. Mugurai, gūžu kauliem, elkoņiem un pleciem ir papildus slodze, noturot lieko apjomu un svaru. Lielākie suņi nav tik veikli, kā normāla izmēra sugas brāļi. Tas arī ir viens no Dr. Raizera galvenajiem argumentiem, kāpēc vācu aitu suns vairs nevar būt darba suns. Zināmā mērā es piekrītu viņam, bet šis arguments galvenokārt attiecas uz izstādes suņiem.

Runājot ar manu ringa sporta draugu no Beļģijas pagājušajā gadā par vācu aitu suni un malinuā, viņš izteica, manuprāt, izcilu komentāru. Mēs runājām par Beļģijas Displāzijas Padomi, kas kļūst arvien stingrāka savos lēmumos. Tas ir tāpēc, ka 25 gadu garumā, rentgeni neuzrāda uzlabojumus displāzijas pārbaudēs. Viņš teica, ringa sportā malinuā nemaz nevajagot rentgena uzņēmumus, jo suņi ar slimām locītavām nevarot sacensties sportā. Lekšana pār šķēršļiem tādā gadījumā ir ļoti sāpīga, un suņi ar slimām locītavām tāpēc nevar konkurēt.

Es ticu, ka izmaiņas fiziskajā uzbūvē ir viens no noteicošajiem faktoriem, kas ietekmē vācu aitu suni darba spējas un veselību. Papildus slodze uz locītavām un muguru nevar būt labvēlība suņa darba spējām un pavisam noteikti nav veselīga.

8. Spēcīgi stimuli

Šī ir iespējams lielākā acīmredzamā atšķirība starp darba suņiem un izstādes suņiem. Pēdējo 25 gadu laikā, šī stimulu spēcīguma atšķirība starp abiem suņu tipiem ir kļuvusi arvien lielāka. Kad es pirmo reizi piedalījos schutzhund vairāk nekā 20 gadus atpakaļ, vismaz 50% no suņiem, kas sacentās, bija izstādes suņi, bet tagad tie ir mazāk par 1%. Izstādes suņi, kam ir nepieciešamie stimuli veiksmīgām schutzhund apmācībām un sacensībām, ir kļuvuši par retumu. Tas kļūst acīmredzami, kad vērojam izstādes suņus schutzhund sacensībās vai pārbaudēs. Īpašību sarakstā, kas tiek prasītas no veiksmīgiem izstādes suņiem, nav iekļauta nepieciešamība pēc spēcīgas motivācijas. Pat spēja iet ātros soļos neprasa lielu stimulu. Kad es apmācīju savus darba suņus sugas izstādēm, tas bija ļoti uzskatāmi redzams, cik ātri viņi sāka garlaikoties, skrienot apkārt ringam, un tad, salīdzināšanai, dodiet viņiem komandu meklēšanas un apsekošanas uzdevumam 5 vai 6 reizes. Viņi izpildīs to ar nenogurstošu entuziasmu. Suns ar spēcīgiem stimuliem attīstās strādājot un mācoties.

Tas ir ļoti svarīgi, bet tomēr, kad mēs meklējam stimulu intensitāti suņos, mums ir jāvar izšķirt starp patiesiem spēcīgiem stimuliem un vāju nervu sistēmu vai hiperaktivitāti. Patiesi spēcīgi stimuli var tikt veicināti un apturēti, turpretim vāja nervu sistēma to neatļauj gandrīz nekad. Suns ar vāju nervu sistēmu var radīt iespaidu, ka ir hiperaktīvs un tas var tikt sajaukts ar spēcīgiem stimuliem.

Ņemsim par piemēru manus divus suņus, kas atrodas mašīnā un gaida mācības vai sacensības. Viņi atpūšas un ir klusi. Viņi neiznieko savu enerģiju galvas pacelšanai, kad citi suņi iet garām, un es, savukārt, neveicinu agresiju pret citiem suņiem.

Nepārtrauktība darbā, attīstība atkārtošanā un nenogurdināmība ir tikai trīs no labumiem, ko dod spēcīgi stimuli.

9. Psiholoģiskā pakļāvība

Ko nozīmē psiholoģiski pakļāvīgs suns un ne tik pakļāvīgs suns? Kādreiz jebkurā apmācības kursā pienāks laiks, kad suņa darbība ir jākoriģē. Ikviens, kas saka citādi, vienkārši nav godīgs. Kā suns tiks koriģēts, ir atkarīgs no trenera. Tas var notikt ar vārdiem vai ar fizisku spēku. Spēju uztvert šo koriģēšanu noteiks suņa psiholoģiskās pakļāvības līmenis un trenera profesionalitāte. Pakļāvībai ir īpaša loma nepierastās situācijās. Kad lietas pavēršas uz slikto pusi, un tas tā arī notiek, ne tik pakļāvīgs suns novērtēs īpašos apstākļus ātrāk. Schutzhund apmācībās pakļāvīgākus suņus ir bieži vieglāk apmācīt, bet – no otras puses – sunim ir arī jāsaglabājas tad spēcīgiem stimuliem.

Kāpēc es ticu, ka schutzhund cilts līnijas var dot mums labus darba suņus? Jo visas augstāk minētās īpašības ir svarīgas sacensību suņiem. Mēs meklējam šīs īpašības sugas turpinātājos un kucēnos. Jebkurš kucēns, kuram ir šīs īpašības, var tikt izaudzēts par labu dienesta suni. Kad gatavojamies schutzhund sacensībām, mēs nepārtraukti cenšamies pilnveidot sniegumu. To darot, mums ir jāskatās uz suņa kvalitāti, ar kuru mēs strādājam un kuru mēs pilnveidojam. Schutzhund sacensības ir novērtējuma mērs tām īpašībām, par kurām mēs runājām.

Tulkoja Iluta Čapus