LVASK IPO čempionāts noris veiksmīgi

Upesciema stadionā no 13. līdz 14. oktobrim notika Latvijas IPO1 un IPO3 čempionāts. Sacensībās piedalījās dalībnieki no Lietuvas, Krievijas un Latvijas. Tika pārstāvētas šādu šķirņu suņi –  vācu aitu suns, beļgu aitu  suns malinuā, boserons un  dobermanis. Tie bija lieli svētki visiem Latvijas suņu saimniekiem, kuru hobijs ir suņu sports! Šiem sportistiem sacensību norise jau ir skaidra, tāpēc šoreiz LVASK vēlas vairāk informēt tos mājas lapas lasītājus, kurus suņi un suņu sports vēl tikai sāk interesēt.

Čempionātu tiesāja tiesnese Jana Glisnikova, kura bija mērojusi ceļu no Čehijas.  Par tiesneša palīgiem strādāja Janar Klement no kaimiņvalsts Igaunijas un Martin Ochsner no Austrijas. Sacensības organizēja Latvijas vācu aitu suņu klubs.

Suņa pienākumi IPO paklausības daļā būtiski atšķirības no cilvēka, kurš iepriekš nav saskāries ar suņu sportu, ikdienas priekšstata par paklausīgu suni. Šajā sporta veidā precīzi strādāt ir jāprot ne tikai sunim, bet arī cilvēkam – suņa pavadonim.  Tiek vērtēts katras pavadoņa dotās komandas korektums un precizitāte,  izpildes ātrums un  suņa vēlme darboties un paklausīt cilvēkam. Paklausībā suns izpilda dažādas komandas, dinamiskākās no kurām ir aportēšana, tajā skaitā suņa lēcieni pāri 1m un 1.80m augstiem šķēršļiem pēc pavadoņa aizmesta priekšmeta, kurš jāpaņem un jāatnes atpakaļ pavadonim. Vērtēts tiek katrs sīkums, proti, cik mierīgi suns izpilda pavadoņa komandu, cik spraigs ir lēciens un cik pareizi suns nosēžas pavadoņa priekšā ar atnesto priekšmetu zobos.

Viena no sarežģītākajām komandām ir suņa sūtīšana uz priekšu – izsūtīšana, kuras mērķis ir dot uzdevumu sunim patstāvīgi kustēties taisnā virzienā uz priekšu līdz brīdim, kad tam tiek dota komanda apstāties un apgulties.

Aizsardzības darbā suns demonstrē savas spējas “sliktā cilvēka” jeb uzbrucēja aizturēšanā. Sunim nākas aizsargāt savu pavadoni no „sliktā cilvēka” pēkšņa uzbrukuma. Protams, „sliktais cilvēks” ir aprīkots ar speciālu aizsargtērpu, jo šāds suņa kodiens nav nekāds patīkamais. Pavadonim ir jāprot kontrolēt savu suni gan aizturot “slikto cilvēku”, gan apsargājot to. Kopā ar suni ir jānodrošina, lai uzbrucējs neaizbēgtu un neatkārtotu uzbrukumu.

Pēdu meklēšanas darbā suns demonstrē savu spēju pastāvīgi noteikt cilvēka atstātās pēdas laukā, atkārtojot tieši to trajektoriju, kādā gājis cilvēks. Pēdu meklēšanas darbā sunim jāatrod vairāki cilvēka speciāli atstāti speciālas formas un materiāla priekšmeti, kuri jāparāda cilvēkam. Šajā čempionātā pēdu meklēšanas darbs notika Garciemā, jātnieku kluba “Ercens” teritorijā.

Jāatzīst, ka šis sporta veids prasa no suņa saimnieka lielu uzcītību un pacietību gan suni apmācot, gan piedaloties sacensībās. Lai sasniegtu augstus rezultātus sacensībās, tiek selekcionēti un speciāli audzēti sportošanai piemēroti sporta suņi. Par populārākajām sporta suņu šķirnēm ir atzīti beļģu aitu suņi malinua un vācu aitu suņi, jo to iedzimto īpašību kopums ļauj sasniegt labākus rezultātus un augstus novērtējumus dažādās sacensībās.

Šajā čempionātā IPO 1 disciplīnā uzvarētāja laurus ar iegūtiem 280 no 300 iespējamajiem punktiem plūca lietuviešu sportists Nerijus Baronas ar malinua Cim Palangietis. Ar vienu punktu atpalika otrās vietas ieguvējs lietuvietis Gintaras Brakauskas ar vācu aitu suni Doro iš Vilku Slenio. Godpilnajā trešajā vietā ierindojās latviešu sportiste Jelena Zubenkova – Birzniece ar malinua Amory Manlihaus.

Savukārt, IPO 3 disciplīnā ar pašas audzētu malinua šķirnes suni Angry Bird Manlihaus uzvarēja vairākkārt pasaules čempionātos startējusī Evija Mankopa. Ar vienādu rezultātu rezultātu otro vietu dalīja Inna Nikolajeva ar Latvijā audzētu izstāžu līniju vācu aitu suni Astrida Letton un dānis Klaus Jorgensen ar dobermani Jackie v. Maindreick, taču ar tiesneses lēmumu – otro vietu ieņēma Latvijas sportiste, tādējādi dāņu sportistu atstājot trešajā vietā.

Pasākuma organizators – biedrība “Latvijas vācu aitu suņu klubs” izsaka pateicību čempionāta atbalstītajiem, jo īpaši Latvijas kinoloģijas federācijai un tās prezidentei Vijai Klučnieces kundzei, kā arī Garkalnes novada domei, jātnieku klubam „Erceni” un balvu sponsoriem – SIA “Kafijas banka”, internetveikalam “Canina.lv” un dzīvnieku barības “Pro Plan” izplatītājam SIA “Eugesta un partneri” un tās pārstāvei Zitai Tīdemanei –Pāsai.

Biedrība saka paldies galvenajiem organizatoriem Ilzei Fogelei, pēdu likšanas koordinatoram Pēterim Akimovam, pēdu licējiem un citiem palīgiem Eināram Piekusam, Andrejam Grigorjevam, Karolim Grigaliūnasam, Ilzei Krivānei, Aļonai Sakadai, Evijai Mankopai, Elīnai Fowler, Mārim Krūmiņam, Oskaram Vēverim, Kristapam Jakubonim, Arvim Pabērzam, Ivetai Lismanei, Kristīnei Vondai, Darim Lazdiņam, Edītei Līdakai, Edgaram Liepiņam, Jūlijai Ponkratovai, Raivim Saļmam, Anatolijam Borikovam, Dacei Teibei, Marendai Zapoļskai, Ojāram Freimanim un filmēšanas grupai.  Paldies par Jūsu darbu un pozitīvo attieksmi!

Īpašs paldies biedrības draugiem no Lietuvas  – IPO sporta klubam „Cerberus”.

Biedrības valde apsveic visus sacensību uzvarētājus un dalībiniekus ar veiksmīgiem startiem un uz tikšanos nākamgad!

SACENSĪBU REZULTĀTI ŠEIT

Publicēto fotogrāfiju autors: Marenda