Uzmanību – ērces !

Ar pirmajām siltajām dienām sākas arī ērču laiks, kuras uzglūn mūsu četrkājainajiem draugiem gan pļavā, gan parkā, gan mežā, pat pagalmā… Vēl nesen bija viedoklis, ka Latvijā sastopamās ērces nav bīstamas sunim, bet diemžēl pēdējos gados Latvijā ir izteikti palielinājusies suņu saslimstība ar piroplazmozi jeb babeziozi, ko izraisa ērču pārnēsātais vienšūnis- Babesia canis, kas parazitē dzīvnieka sarkanajās asins šūnās- eritrocītos. Saslimt var jebkurš suns neatkarīgi no šķirnes un vecuma. Šī slimība nav lipīga, tā nepielips ne cilvēkam, ne citam sunim, inficēšanās notiek vienīgi no ērces-pārnēsātāja koduma.

Ar ērces siekalām babēzijas nokļūst suņa asinīs. Inficētā dzīvnieka organismā masveidā iet bojā eritrocīti, šūnās sāk trūkt skābekļa, rodas stipra intoksikācija, kuras dēļ smagi cieš dzīvnieka iekšējie orgāni. Skābekļa trūkuma dēļ pastiprinās slodze sirds, asinsrites, elpošanas sistēmām. Suņa sirds un plaušas strādā ekstremālā režīmā.

Ja saimnieks laicīgi nenoreaģē uz sava dzīvnieka veselības stāvokļa izmaiņām, suns var aiziet bojā… Ja esat pamanījuši piesūkušos ērci, vērojiet savu dzīvnieku! No inficēšanās līdz pirmajiem simptomiem var paiet vidēji no 6 līdz 21 dienai. Slimība parasti sākas akūti vai subakūti, ļoti reti pāriet hroniskā formā. Pamanot izmaiņas sava suņa uzvedībā vai neizprotamus simptomus, konsultējieties ar savu veterinārārstu! Atcerieties, ka izārstēt piroplazmozi mājas apstākļos nav iespējams!

Piroplazmozes pazīmes sunim var variēt atkarībā no saslimšanas smaguma:

*ķermeņa temperatūras paaugstināšanās ( virs 40*)

*apātija, sagurums, apetītes trūkums, grīļīga gaita, ķermeņa masas zudums

*stipras slāpes

* izteikti tumšs urīns ( izmantojiet baltu salveti krāsas noteikšanai)

*dzeltenīgas vai bālas gļotādas

*asinsizplūdumi uz ādas un gļotādām

* caureja vai vemšana

* smaga elpošana, elpas trūkums

Diagnoze tiek uzstādīta pēc perifēras asins parauga izmeklēšanas un saslimšanas simptomiem.

Ārstēšanā tiek izmantota sekojoša shēma: ar specifiskiem medikamentiem tiek nogalināts slimības ierosinātājs un pārējā ārstēšana tiek vērsta uz dzīvnieka organisma intoksikācijas novēršanu, tiek atjaunota un uzturēta iekšējo orgānu darbība.

Atcerieties, piroplazmoze ir ļoti nepatīkama slimība, kura ir grūti ārstējama un bīstama, bieži atstāj komplikācijas pat pēc izveseļošanās.

Bez tam… lai nobiedētu jūs vēl vairāk, ērces, bez piroplazmozes (babeziozes), pārnēsā arī citas slimības, ar kurām ir risks saslimt sunim – Laima slimību ( boreliozi), suņu ērlihiozi un anaplazmozi. Visām šīm kaitēm ir līdzīgi, bet ne vienādi simptomi.

Tāpēc ļoti svarīgi veikt regulāru pretērču profilaksi ērču aktivitātes sezonā, kura sākas agrā pavasarī, gaisa temperatūrai sasniedzot +5˚C un beidzas vēlā rudenī. Iegādājoties pretērču līdzekļus, noprecizējiet sava suņa svaru, izvērtējiet preparāta efektivitāti, sastāvu un savu ar suni aktivitāšu līmeni. Iespējams, pilsētas sunim pietiks ar ikmēneša pretparazītu pipetes izpilināšanu, bet sunim, kas dodas ilgās pastaigās pa mežu un peldas, ceļo uz valstīm, kurās ir bieži sastopama piroplazmoze, vajag vēl papildus aizsardzību ar kādu no izsmidzināmiem līdzekļiem. Obligāti uzziniet izvēlētā preparāta darbības ilgumu un pareizu lietošanas veidu! Pretērču līdzekļu klāsts ir ļoti plašs. Konsultējieties ar savu veterinārārstu , ja jums ir vajadzīgs padoms pretērču preparāta izvēlē!

Pēc katras pastaigas apskatiet suni, pievēršot uzmanību vietām ar īsāku apmatojumu, tieši tajās ērces piesūcas visbiežāk. Ja ērci esat atraduši, to izņemiet pēc iespējas uzmanīgāk. Ērces izvilkšanas metodes ir tādas pašas kā cilvēkiem. Ir nopērkami arī ērti ērču izņēmēji.

 

SARGI SEVI UN SAVU MĪLULI!

 

Informāciju sagatavoja :  Vet. dr. Vineta Stašāne